LFCC Trophies

    Trophy Awards 2016

    Juniors

    Road Race. Based on racing at Mallory Park Go ride Series.

    Boys                                                                      Girls

    U6                                                                          U6

    U8  finlay young 12th in age group             U8 Megan Cherry    1st in age group

    U10        Elis Jackson 10th                               U10 Bethany Jackson  1st

    U12                                                                        U12 Libby Bell 2nd

    U14        Austin Mee 17th                               U14

    Cyclocross – Beaumont Leys  LFCC Round of the WMCCL

    Boys                                                                      Girls

    U6 Toby Leavis 2nd                                            U6 Lily Gadsby 2nd

    U8 Tyler Dyson 6th                                            U8 Eva Leavis 4th

    U10 Oscar walling 12th                                    U10 Megan Cherry 3rd

    U12 Ellis Jackson 16th                                      U12 Libby Bell 1st

    U14 Max Walling 2nd

    MTB Friday night Summer series

    Senior Mtb – Mike Moore 569 points

    Women’s MTB – Anne Nicholson 89 points

    Vets MTB – Paul Turner 571 pointsSchool boy/girl U23 – Oli Bell

    Time trials

    Vets 10 mile TT Best in any open 10 on Standard  - Rob McDonagh +4:59

    Vets 25 mile TT Best in any open 25 on Standard – Paul Turner +10:25

    Ramsey Pointon – Fastest clubman in any open 10 – Kenny Cliffe

    Women’s 10 Mile TT Fastest club woman in any open 10 – Lucy Sturgess

    Percy Soames Fastest clubman in club’s open 25 – Kenny Cliffe

    WH Reed Fastest clubman in any open 25TT – Kenny Cliffe

    Womens 25 Mile TT Fastest club Woman in any open 25 – Sarah Soden

    Jack Woodford – Points winner evening 10 series – Kenny Cliffe

    Women’s Club 10TT – Women’s points winner evening 10 series – Lucy Sturgess

    Gordon Parker best in any open 50 – Sarah Soden (trophy will revert to scratch for LFCC’s new 50 next year)

    Ladies BAR – Fastest in 10/25/50 (100 also qualifying) Sarah Soden .

    Road Race

    Road Race trophy – most points on B.C.  - licence Matthew King

    Women’s Road Race- most points on B.C. licence Lucy Sturgess

    Track

    Track trophy – points at Derby velodrome (Won by club member in highest category) Simon Jones

    Hill Climb                            Pollybotts

    Men’s Hill Climb – best in LCA event (Pollybotts) Kenny Cliffe

    Women’s Hill Climb – best in LCA event(pollybotts)  Lucy Sturgess

    Veterans Hill Climb – best in LCA event (Polybotts) Martyn Wheeler 2:56.6

    Cyclocross                           LFCC round of WMCCL

    Senior Cyclocross – Best at LFCC round of the WMCCL – Carl Dyson

    Veterans Cyclocross – Best at LFCC round of the WMCCL over 40s – Simon Askham

    Grand Veterans Cyclocross- Best at LFCC round of the WMCCL over 50s – Sean Campling

    Distance

    George Green trophy – Audax points – Mike Sheldrake

    Frank Woodford – no of events completed – Mike Sheldrake

    100Km challenge trophy – no of individual + 100km rides recorded – John Wilton

    Other

    Dick Clarke (Most meritorious ride) - Dan Fisher

    Memorial Trophy –Paul Turner


    2015 New Club Trophies:

    The following new trophies have been agreed:

    Mens:
    Senior MTB trophy
    - Most points gained by a club member in the Friday Night Summer Series.
    Veterans  MTB trophy - Most points gained by a club member in the Friday Night Summer Series.
    Veterans open 10
    - Best on standard time in any open 10 mile time trial.
    Veterans open 25
    - Best on standard time in any open 25 mile time trial.
    Veterans Road Race
    - Most regional points gained in B.C. and/or LVRC road races.
    Veterans Hill climb
    - Fastest over 40 in the L.C.A hill climb event.

    Women's:
    Road race
    - Most points on a B.C. Licence and/or LVRC.
    Hill climb - Fastest on the LCA/club hill climb event.
    Women's club 10 TT trophy - Best of any 4 scoring rounds from the Club's 10 mile time trials.


    If there is enough interest in any other race disciplines especially female events please contact a member of the Exec and we can look into providing further trophies.


    Below is a collection of Leicester forest cycle club Trophies and current holders, some of the trophies are "Not awarded" simply as there is not holder this current year.

    You may also be interested in the Leicester Forest Club Records.

    If you fancy having a go at any of the below ask other members for full details of the event you may be interested in.

    'If you think that you have a claim for one or more of the trophies listed. please let the club secretary know for which trophy/ies that you are claiming for and provide evidence of points or other pertinent information regarding that trophy. Trophies held MUST be returned to the club secretary no later than the 1st Saturday in December, all claims for trophies must be made prior to the 2nd Saturday in December'.


     

    Trophies and winners 2015  
       
    Senior MTB(most points FNSS) Simon Askham 363 points
    Vets MTB (Most points FNSS) Shaun Campling  453 points
    Vets open 10 (Best in any open on standard) John Powell +4:36
    Vets open 25 (Best in any open on standard) Phil Wharton +12:37
    Vets road Race (most points BC / LVRC) Not Awarded
    Vets Hill Climb (LCA) Martyn wheeler 3:05.2
    Women’s road Race (most points BC / LVRC)  Sarah Soden 13 Points
    Women’s hill climb (LCA) Fiona May Aylward 3:49.6
    Women’s Club 10TT (points winner) Sarah Soden
    Grand Vets Cyclocross (best placed Mallory) Shaun Campling
    Memorial Trophy (services to club) Simon Askham
    WH Reed (Fastest clubman in any 25tt) Chris McNaughton 53:36
    RH Clarke (Most meritorious) Dan Fisher
    Ramsey Pointon (Fastest clubman In any open 10tt) Chris McNaughton 20:45
    Track trophy (points based on events and placings) Danny Butcher
    Percy Soames (Fastest in open 25tt) Dale Norris 56:11
    Vets BAR (best standard speed over 25/50/100/ 12hr) Not Awarded
    Road Race (most points on BC licence)  Chris McNaughton 51 points
    Schoolboy CX ( best place Mallory 14 -16) Oliver Bell
    Doug Eld (Greatest distance 12hr) Not Awarded
    Senior CX ( best placed Mallory) Mike Moore
    Buster Buswell ( Highest average speed 100m, 12hr, 24hr) Not Awarded
    Ladies BAR (Fastest 10/25/50/100) Not Awarded
    AF Moore (Fastest over 100miles) Chris McNaughton 3:47:29 (Club record)
    Intermediate BAR ( Fastest average 25/50 and 100) Not Awarded
    Club BAR (Fastest average 25/50/100/12hr) Not Awarded
    Junior BAR (10 and 25TT) Not Awarded
    George Green ( audax points) John wilton (51 points)
    Frank woodford ( no. events audax/ctc) John wilton
    Jack Woodford ( points winner evening 10 tt) Chris McNaughton
    George Parker ( Fastest 50TT) Not Awarded
    Hill Climb (Fastest LCA) Courtney Blockley-Campton 2:31.4
    Club Run (100km challenge) John Wilton
    Schoolgirl CX ( best placed Mallory 14 -16) Not Awarded
    Vets Cx (Best placed Mallory) Andy Ward
    LFCC road Race ( Best in LFCC road race) Chris McNaughton
       
    CX Trophies  
    Girls  
    U6 Not Awarded
    U8 Megan Cherry
    U10 Bethany Jackson
    U12 Libby Bell
    U14 Not Awarded
       
    Boys  
    U6 Joshua Jones
    U8 Not Awarded
    U10   Ellis Jackson
    U12 Not Awarded
    U14 Max Walling


    2014 Holders:

    Name First awarded Last Awarded Awarded 2014 Details Criteria Changes to criteria 2014
    Memorial Trophy 1950 2013 Wayne Henderson   Contributed the most outstanding services to the club
    W H Reed 1952 2013 Andy Warby Time 54:18 Fastest clubman in any 25 mile TT  
    R H Clarke 1987 2013 Mike Sheldrake   Most Meritorious ride  
    Ramsey Pointon 1958 2013 Andy Warby Time 20:58:00 Fastest clubman in any 10 mile TT  
    Track Trophy 1952 1992 Not awarded   Points base on events and placings  
    Percy Soames 1971 2013 Gary Purdy Time 58:00 Fastest in the clubs open 25TT  
    Veteran BAR Championship 1958 2006 Dave Allison  21.59 MPH Vet. Aged +40, best standard speed over 25/50/100 and 12hr
    Road Race 1959 2012 Chris McNaughton  36 Points Most points on a BC licence  
    Schoolboy Cyclocross 1976 2013 Oliver Bell  
    Doug Eld Memorial bowl 1947 1987 Chris Sprott  227.65 miles Greatest distance in 12 hour TT  
    Senior Cyclocross Championship Unknown 2013 James Hinchliffe   Highest placed Forest rider.
    Buster Buswell  1964 1973 Not awarded   Highest average speed over 100miles, 12hr and 24 hr TT
    Ladies BAR 1966 2013 Sarah Soden Time 25:08 Fastest lady over 10/25/50 and 100 mile TT  
    A F Moore 1931 2001 Courtney Blockley Campton Time 04:08:26 Fastest member over 100 miles TT  
    Intermediate BAR 1967 2006 Courtney Blockley Campton 25.5 MPH Avg Fastest average speed over 25/50 and100 TT  
    Club BAR Championship 1926 2006 Chris Sprott  21.93 MPH Fastest average speed over 25/50/100 and 12hr TT
    Junior BAR Championship 1946 1991 Not awarded   Junior no age Lew Turner cup 10 and 25mile TT
    George Green 1961 2013 Mike Sheldrake 3800km Largest no. Kms in audax (including permanents) in the year
    Frank Woodford 1995 2013 John Wilton   Tourist champs, most points using the tourist points system
    Jack Woodford 1977 2013 Andy Warby  36 Points Points winner evening 10TT best 9 results  
    Gordon Parker 1933 2013 Courtney Blockley Campton Time 01:56:12 Fastest 50TT  
    Hill Climb Championship 1978 2013 Courtney Blockley Campton Time 02:44:10 Fastest time in club hill climb - Polly Botts  
    Club Run Trophy 1957 2013 Mike Sheldrake Century challenge - Most points  
    Schoolgirl cyclocross 2013 2013 Bethany Jackson   
    Vets Cyclocross 2013 2013 Andy Ward  
    LFCC Road Race Trophy 2013 2013 James Hinchliffe   Highest placed Forest rider at LFCC Road Race

    2013 Holders:

    Name First awarded Last Awarded Awarded 2013 Criteria Changes to criteria 2013
    Memorial Trophy 1950 2012 Rob Jones Contributed the most outstanding services to the club None
    W H Reed 1952 2012 Courtney Blockley Campton Fastest clubman in any 25 mile TT - 56:50 None
    R H Clarke 1987 2012 Mike Sheldrake for the LEL Most Meritorious ride - London - Edinburgh - London None
    Ramsey Pointon 1958 2012 Andy Warby Fastest clubman in any 10 mile TT - 21:57 None
    Track Trophy 1952 1992   Points base on events and placings None
    Percy Soames 1971 2012 Andrew Bucknall Fastest in the clubs open 25TT - 100:17 Fastest clubman in the clubs open 25TT
    Veteran BAR Championship 1958 2006   Vet. Aged +40, best standard speed over 25/50/100 and 12hr None
    Road Race 1959 2012 Simon Askham Most points on a BC licence - 33 None
    Schoolboy Cyclocross 1976 1991  Ellis Jackson Highest placed Forest rider at Beaumont Leys CX Race based on points and placings
    Doug Eld Memorial bowl 1947 1987   Greatest distance in 12 hour TT None
    Senior Cyclocross Championship Unknown 2012 James Hinchliffe Highest placed Forest rider at Beaumont Leys CX Race based on points and placings
    Buster Buswell  1964 1973   Highest average speed over 100miles, 12hr and 24 hr TT None
    Ladies BAR 1966 2012 Sarah Soden Fastest lady over 10/25/50 and 100 mile TT - 26:05 Fastest lady over 10 miles
    A F Moore 1931 2001
    Fastest member over 100 miles TT None
    Intermediate BAR 1967 2006
    Fastest average speed over 25/50 and100 TT None
    Club BAR Championship 1926 2006   Fastest average speed over 25/50/100 and 12hr TT None
    Junior BAR Championship 1946 1991   Junior no age Lew Turner cup 10 and 25mile TT Drop BAR replace with most event points
    George Green 1961 2012 Mike Sheldrake
    Largest no. Kms in audax (including permanents) in the year - 3800km None
    Frank Woodford 1995 2012 Ivan Waddington
    Tourist champs, most points using the tourist points system - 14 qualifying rides None
    Jack Woodford 1977 2012 Courtney Blockley Campton
    Points winner evening 10TT best 9 results - 48 points No awards to 2nd and 3rd
    Gordon Parker 1933 2010 Courtney Blockley Campton
    Fastest 50TT - 1:57:20 None
    Hill Climb Championship 1978 2012 Courtney Blockley Campton
    Fastest time in club hill climb - Polly Botts 2:58 Polly Botts until club hill climb is reinstated
    Club Run Trophy 1957 2012 Simeon Diaz
    Century challenge - Most points
    Schoolgirl cyclocross  New for 2013   Bethany Jackson  Highest placed Forest rider at Beaumont Leys CX Race

     

    Vets Cyclocross  New for 2013   Andy Ward Highest placed Forest rider at Beaumont Leys CX Race

     

    LFCC Road Race Trophy  New for 2013   Robin Cawser. Highest placed Forest rider at LFCC Road Race

     

     


    2012 Holders:

    Name First awarded Last Awarded Awarded 2012 Criteria Changes to criteria 2012
    Memorial Trophy 1950 2011 Chris Sprott Contributed the most outstanding services to the club None
    W H Reed 1952 2011 Dave Allison Fastest clubman in any 25 mile TT None
    R H Clarke 1987 2011 Simeon Diaz Most Meritorious ride None
    Ramsey Pointon 1958 2011 Tom Graham Fastest clubman in any 10 mile TT None
    Track Trophy 1952 1992   Points base on events and placings None
    Percy Soames 1971 2005 Mark Sobieraj Fastest in the clubs open 25TT  Fastest clubman in the clubs open 25TT
    Veteran BAR Championship 1958 2006   Vet. Aged +40, best standard speed over 25/50/100 and 12hr None
    Road Race 1959 1994 Simon Askham Most points on a BC licence None
    Schoolboy Cyclocross 1976 1991     based on points and placings
    Doug Eld Memorial bowl 1947 1987   Greatest distance in 12 hour TT None
    Cyclocross Championship unknown 2011 Andy Ward   based on points and placings
    Buster Buswell  1964 1973   highest average speed over 100miles, 12hr and 24 hr TT None
    Ladies BAR 1966 1996 Sarah Soden Fastest lady over 10/25/50 and 100 mile TT Fastest lady over 10 miles
    A F Moore 1931 2001 Dave Allison Fastest member over 100 miles TT None
    Intermediate BAR 1967 2006 Dave Allison Fastest average speed over 25/50 and100 TT None
    Club BAR Championship 1926 2006   Fastest average speed over 25/50/100 and 12hr TT None
    Junior BAR Championship 1946 1991   Junior no age Lew Turner cup 10 and 25mile TT Drop BAR replace with most event points
    George Green 1961 2011 Ivan Waddington Largest no. Kms in audax (including permanents) in the year None
    Frank Woodford 1995 2011 Ivan Waddington Tourist championship, most points using the tourist points system None
    Jack Woodford 1977 2011 Tom Graham Points winner evening 10TT best 9 results No awards to 2nd and 3rd
    Gordon Parker 1933 2010 Dave Allison Fastest 50TT None
    Hill Climb Championship 1978 2011 Courtney Blockley Fastest time in club hill climb Polly Botts until club hill climb is reinstated
    Club Run Trophy 1957 2003 Simeon Diaz Most club runs ridden in a year Century challenge - Most points
    Schoolgirl cyclocross       Based on points and placings  


    2011 Holders:

    Memorial Trophy Services to the club Mat Richardson

    WH Reed Cup Fastest 25 in any event Nick Cave 54'43"
    Jack Woodford Evening 10s - best 9 results Mark Sobieraj Second - Ian Nutt Third - Nick Jordan
    Ramsey Pointon Fastest 10 Nick Cave 20'38"
    Hill Climb The Club shall maintain a Hill Climb Championship for which the Hill Climb Trophy shall be awarded annually, to be held for one year, to the Club member recording the fastest time in the Club Hill Climb event. Tom Graham 2'44"
    Percy Soames Open 25 Matt Bottrill 50'51"
    RHClarke Most Meritorious Ian Nutt/Rob Jones Ride to Poland
    George Green Audax Championship Ivan Waddington 1650km
    Frank Woodford The Club shall maintain a Tourist Championship for which the Frank Woodford Memorial Trophy shall be awarded annually, to be held for one year, to the Member who accumulates the most points using the Touring Points System.  Ivan Waddington 11 qualifying rides
    Gordon Parker Fastest 50 Not awarded

    Schoolboy Cyclocross
    Not awarded

    Track Championship The Club shall maintain a Track Championship, for which the Track Championship Cup shall be awarded annually, to be held for one year, to the Club Member accumulating the most points on the following basis: Not awarded

    Junior track
    Not Awarded

    Intermediate Average over 25 and 50 Not awarded

    Nedham Schoolboy
    Not awarded

    Veteran's Trophy The Club shall maintain a Veterans Championship for which the Veterans Championship Trophy shall be awarded annually, to be held for one year, to the Veteran (40 years or over) recording the best standard speed over 25, 50 and 100 miles and 12 hours, calculated by the VTTA rules.  Not awarded

    Road Race Championship The Club shall maintain a Road Race Championship for which the Road Race Championship Cup shall be awarded annually, to be held for one year, to the Club member gaining most points on their BCF Racing License during the season.  Not awarded

    Ladies Championship Best 10, 25 and 50 Not awarded

    President's Cup 25, 50 and 100 Not awarded

    Doug Eld Memorial Best 12hr Not awarded

    Senior Cyclocross
    Alan Bontoft  First time since 1976.
    Buster Buswell Memorial Trophy The Club shall maintain a Long Distance Road Time Trials Championship for which the Buster Buswell Memorial Trophy shall be awarded annually, to be held for one year, to the member who records the highest average speed (by the CTT BBAR method) over 100 miles, 12 hours and 24 hours during the season. In the event of no-one completing a 24 hour event, the qualifiers will be 100 miles and 12 hours only.  Not awarded