LEICESTER FOREST CC OPEN 25 TIME TRIAL Results

    LEICESTER FOREST CC OPEN 25 TIME TRIAL              

    (Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations)

    Held on Saturday 07th June 2014 at 2.00pm on A25/20 Course

    Many thanks to all riders for taking part, the weather didn’t look like it was going to be kind to us, and understandably many riders stayed away, but the heavy showers passed in good time for a dry event.  We very much appreciate all entrants support of our event and invite you to our Open 10mTT on the A10/11 course on Sat 23rd August 2014, 2pm with HQ again at Thrussington Village Hall.  Online entry available through www.ctt.org.uk .

     

    Pos.

    Name

    Club

    Actual

    Cat

    Std

     

     

     

    Time

     

     

     

    1

    Daniel Barnett

    www.Drag2Zero.co.uk

    0:52:42

    V

    +

    18:32

    2

    Nick Cave

    Lutterworth Cycle Centre RT

    0:53:26

    V

    +

    19:36

    3

    David Ellis

    Mapperley CC

    0:54:38

    V

    +

    18:11

    4

    Phil Hunt

    Mapperley CC

    0:55:00

    S

     

     

    5

    Andrew Green

    Lutterworth Cycle Centre RT

    0:55:10

    S

     

     

    6

    Duncan Shea-Simonds

    Racetime Triathlon Club

    0:55:40

    V

    +

    16:03

    7

    Colin Parkinson

    South Western RC

    0:56:15

    V

    +

    17:40

    8

    Martin Knight

    Nottingham Clarion CC

    0:56:24

    S

     

     

    9

    Sean Vincent

    Team Zenith - Buzz Cycles

    0:56:32

    V

    +

    15:38

    10

    Jack Hugill

    Mercia - Lloyds Cycles CC

    0:56:57

    V

    +

    16:05

    11

    Andy Smith

    North Notts Olympic CC

    0:57:41

    V

    +

    13:33

    12

    Gary Purdy

    Leicester Forest CC

    0:58:00

    V

    +

    14:10

    13

    Stephen Howgill

    Leicestershire RC

    0:58:08

    V

    +

    15:20

    14

    Dale Norris

    Leicester Forest CC

    0:58:57

    V

    +

    13:52

    15

    Andrew Warby

    Leicester Forest CC

    0:59:42

    S

     

     

    16

    Ben Startin

    Mercia - Lloyds Cycles CC

    0:59:52

    V

    +

    14:03

    17

    Steve Welch

    Welland Valley CC

    1:01:08

    V

    +

    10:35

    18

    Barrie Whittaker

    Lyme Racing Club

    1:01:09

    V

     

    14:00

    19

    Nigel Finch

    Mercia - Lloyds Cycles CC

    1:01:38

    V

    +

    14:05

    20

    Chris Sprott

    Leicester Forest CC

    1:01:56

    S

     

     

    21

    Claire Shea-Simonds

    Racetime Triathlon Club

    1:03:37

    L

     

     

    22

    Terry Horsburgh

    Ratae RC

    1:08:58

    V

    +

    9:41

    23

    John Arlott

    Leicester Forest CC

    1:10:07

    V

    +

    5:02

    24

    Laura Owen

    MG Décor Team Carbon Bikes

    1:11:27

    L

     

     

    25

    Ron Gratrix

    Leicester Forest CC

    1:12:10

    V

    +

    6:02

    26

    Matthew Finch

    Leicester Forest CC

    1:12:45

    V

    -

    1:02

    27

    Robert Owen

    Leicester Forest CC

    1:16:18

    V

     

     

     

    Ron Hallam

    South Pennine RC

    DNF

    V

     

     

     

    Scott Walker

    MG Décor - Team Carbon Bikes

    DNF

    S

     

     

     

    Paul Lilley

    Fenland Clarion CC

    DNF

    V

     

     

     

    David Wallwin

    Belper BC

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Jo Corbett

    Team Swift

    DNS (A)

    LV

     

     

     

    Adam Smith

    Beeston RC

    DNS (A)

    S

     

     

     

    James Green

    Leicester Forest CC

    DNS (A)

    S

     

     

     

    Neil Holden

    Ratae RC

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Simon Inman

    Mapperley CC

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Mark McCartney

    Nottingham Clarion CC

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Marc Fairclough

    Leicester Forest CC

    DNS (A)

    S

     

     

     

    Paul Reeves

    Lutterworth Cycle Centre RT

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Matt Clinton

    Mike Vaughan Cycles

    DNS (A)

    S

     

     

     

    Steve Cornish

    Velo Club Nottingham

    DNS (A)

    V

     

     

     

    Lee Tunnicliffe

    High Wycombe CC

    DNS

    S

     

     

     

    Alan Tunnicliffe

    Clay Cross RT

    DNS

    V

     

     

     

    Peter Crewe

    Derby Mercury RC

    DNS

    V

     

     

     

    Matt Sinclair

    Lutterworth Cycle Centre RT

    DNS

    S

     

     

     

    Matthew Nell

    Team Jewson - MI Racing

    DNS

    S

     

     

     

    Jason Feltus

    Coalville Wheelers CC

    DNS

    V

     

     

     

    Adam Gascoigne

    Pedal Power Loughborough

    DNS

    S

     

     

     

    Alan Cooke

    Matlock CC

    DNS

    V

     

     

     

    Tony Ball

    Team Swift

    DNS

    V

     

     

     

    Deborah Shaw

    Melton Olympic CC

    DNS

    LV

     

     

     

    Ivan Waddington

    Leicester Forest CC

    DNS

    V

     

     

     

    Sara Hurst

    Racetime Triathlon Club

    DNS

    L

     

     

     

    William Vetcher

    Melton Olympic CC

    DNS

    V

     

     

     

    Steve Faulkner

    Birmingham Running & Triathlon

    DNS

    S

     

     

     

    Michael Wilkinson

    North Notts Olympic CC

    DNS

    V