Leicester Forest Cycle Club 2014 Open 10 Mile TT Results

    LEICESTER FOREST CC OPEN 10 TIME TRIAL              

    (Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations)

    The LFCC Open 10 mile time trial will be held on Saturday 23th August 2014 at 14.00 hrs on course A10/11 - organiser Dave Allison

    Please find a list of prize winners for the Leicester Forest Open 10. Many thanks to the all the helpers yesterday, a great team effort. We are also doing a raffle for the prizes donated by Velobici ( I will let you know the winners asap).  Many thanks to all - Dave Allison

    Cat A
    Cat B
    Cat C Cat D 
    Matt Sinclair - 19:46 David Langlands - 20:52 Chris Thompson - 22.07 Christopher Wilcox - 25.01
    Brett Harwood - 19:47 David Mead - 21:26 Adam Huelss - 22:32 Terry Horsburgh - 25:41
    Lee Tunnicliffe - 20:20 Ian Guilor - 21:29 Gary Purdy - 22:39 Brian Peto - 25:56
           
    Ladies Vets on Standard Road Bike  
    Marina Bloom - 25:00 David Langlands + 5:44 Chris McNaughton - 22:49  
    Sarah Soden - 25:08 David Kiernan + 5:06 Andrew Bucknall - 23:03  
    Linda Hubbard - 25:22 Ian Guilor +5:03 Colin Parkinson - 23:38  

    Weather: Dry 17℃, Feels like 17℃, 14 mph, W wind Humidity 55% - Source: EGNX

     


    Start Name Club Cat Age   Actual Pos.   Std Std Avg
    No.           Time       +/- Mph
                00:24:00            
    100 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre RT A 35   19:46 1         30.354
    40 Brett Harwood Terry Wright Cycles RC A 38   19:47 2         30.329
    90 Lee Tunnicliffe Clay Cross Road Team A 28   20:20 3         29.508
    80 Scott Walker MG Décor - Team Carbon Bikes A 35   20:29 4         29.292
    76 David Langlands Fenland Clarion CC B 48   20:52 5   0:26:36 + 5:44 28.754
    30 David Kiernan Corley Cycles A 41   20:58 6   0:26:04 + 5:06 28.617
    95 Robert Gray Pedal Power A 42   21:08 7   0:26:09 + 5:01 28.391
    85 James Garratt Welland Valley CC A 17   21:10 8         28.346
    60 Patrick Gould Matlock CC A 40   21:18 9   0:25:59 + 4:41 28.169
    51 David Mead Hinckley CRC B 38   21:26 10         27.994
    107 Ian Guilor Mapperley CC B 47   21:29 11   0:26:32 + 5:03 27.929
    10 Russell Jelly Mapperley CC A 36   21:44 12         27.607
    65 John Pilgrim Witham Wheelers A 31   21:47 13         27.544
    41 Greig Burt Velo Club Long Eaton B 31   21:57 14         27.335
    45 Nicholas Cousins Derby Mercury RC A 34   21:59 15         27.293
    55 Paul Reeves Lutterworth Cycle Centre RT A 46   22:01 16   0:26:27 + 4:26 27.252
    87 Chris Thompson Leicestershire RC C 52   22:07 17   0:26:54 + 4:47 27.129
    5 Richard Yates Witham Wheelers A 48   22:13 18   0:26:36 + 4:23 27.007
    31 Carl Bromley Leicester Forest CC B 43   22:14 19   0:26:13 + 3:59 26.987
    75 Pete Smith Team Jewson Ml Racing A 56   22:15 20   0:27:14 + 4:59 26.966
    46 Gary Symons Witham Wheelers B 41   22:16 21   0:26:04 + 3:48 26.946
    25 Courtney Blockley-Campton Leicester Forest CC A 23   22:18 22         26.906
    101 Andrew Warby Leicester Forest CC B 22   22:30 23         26.667
    70 Andrew Green Lutterworth Cycle Centre RT A 36   22:32 24         26.627
    103 Adam Huelss Velo Club Long Eaton C 52   22:32 25   0:26:54 + 4:22 26.627
    11 Simon Pitchford Fenland Clarion CC B 48   22:35 26     + 4:01 26.568
    106 Chris Sprott Leicester Forest CC B 38   22:38 27         26.51
    12 Gary Purdy Leicester Forest CC C 44   22:39 28   0:26:18 + 3:39 26.49
    96 Dean Tracey Leicestershire RC B 45   22:39 29   0:26:23 + 3:44 26.49
    21 Harry Thompson Leicestershire RC B 18   22:43 30         26.412
    71 Neil Taylor Coalville Wheelers CC B 51   22:44 31   0:26:50 + 4:06 26.393
    91 Guy Webster Derby Mercury RC B 47   22:44 32   0:26:32 + 3:48 26.393
    82 Marc Fairclough Leicester Forest CC B 37   22:48 33         26.316
    102 Stephen Howgill Leicestershire RC B 51   22:48 34   0:26:50 + 4:02 26.316
    105 Jack Hugill Mercia - Lloyds Cycles CC A 48   22:48 35   0:26:36 + 3:48 26.316
    54 Chris Mcnaughton Leicester Forest CC C 29   22:49 36         26.297
    33 Kieran Bailey Lutterworth Cycle Centre RT C 34   22:52 37         26.239
    56 Giles White Sherwood CC B 50   22:54 38   0:26:45 + 3:51 26.201
    6 Andrew Bucknall Leicester Forest CC B 36   23:03 39         26.03
    16 John Powell Leicester Forest CC B 48   23:03 40   0:26:36 + 3:33 26.03
    32 Simon Price Para T B 44   23:03 41     + 3:15 26.03
    72 Stephen Radmall Hinckley CRC B 53   23:07 42   0:26:59 + 3:52 25.955
    26 Paul Arnold Mapperley CC B 55   23:10 43     + 3:59 25.899
    86 Liam Bosley Derby Mercury RC B 28   23:11 44         25.881
    83 Nigel Ford Velo Club Long Eaton C 45   23:13 45   0:26:23 + 3:10 25.844
    58 James Flahey Coalville Wheelers CC C 21   23:15 46         25.806
    35 Alan Tunnicliffe Clay Cross Road Team A 56   23:16 47   0:27:14 + 3:58 25.788
    92 Chris Bailey Lyme Racing Club B 53   23:20 48   0:26:59 + 3:39 25.714
    2 Richard Garratt Welland Valley CC B 47   23:29 49   0:26:32 + 3:03 25.55
    22 Martin Atkinson Kingscliffe Flyers B 37   23:29 50         25.55
    97 Robert Mcdonagh Leicester Forest CC C 47   23:32 51   0:26:32 + 3:00 25.496
    50 Colin Parkinson South Western RC A 52   23:38 52   0:26:54 + 3:16 25.388
    52 Simon Askham Leicester Forest CC B 37   23:43 53         25.299
    66 Lawrence Cox Welland Valley CC B 43   23:45 54   0:26:13 + 2:28 25.263
    36 Jamie Haines Melton Olympic CC B 21   23:51 55         25.157
    78 Jon Singfield Velo Club Long Eaton C 40   23:52 56   0:25:59 + 2:07 25.14
    81 Barrie Whittaker Lyme Racing Club B 57   23:58 57   0:27:20 + 3:22 25.035
    7 Ian Rosewarne Leicestershire RC C 46   24:13 58     + 2:14 24.776
    37 Nigel Finch Mercia - Lloyds Cycles CC C 59   24:13 59   0:27:32 + 3:19 24.776
    17 Ryan Ballard Coalville Wheelers CC C 23   24:14 60         24.759
    73 Anthony Hardenberg Witham Wheelers C 64   24:37 61   0:28:06 + 3:29 24.374
    43 Adam Gardner Melton Olympic CC C 33   24:41 62         24.308
    13 Chris Whitmore Ratae RC C 24   24:43 63         24.275
    57 Marina Bloom Rugby Racing CC L 47   25:00 64   0:28:39 + 3:39 24
    8 Christopher Wilcox Ratae RC D 41   25:01 65   0:26:04 + 1:03 23.984
    62 Daniel Butcher Leicester Forest CC C 25   25:04 66         23.936
    74 Sarah Soden Leicester Forest CC L 50   25:08 67   0:28:53 + 3:45 23.873
    47 Gary Ison Melton Olympic CC C 49   25:10 68   0:26:41 + 1:31 23.841
    23 Linda Hubbard Welland Valley CC L 48   25:22 69     + 3:21 23.653
    93 Martin Lister Witham Wheelers C 62   25:24 70   0:27:51 + 2:27 23.622
    3 Paul Fairey Witham Wheelers C 54   25:26 71   0:27:04 + 1:38 23.591
    28 Terry Horsburgh Ratae RC D 67   25:41 72     + 2:51 23.361
    27 Allan Renyard Guernsey Velo Club C 72   25:50 73   0:29:26 + 3:36 23.226
    48 Brian Peto VC Long Eaton D 68   25:56 74   0:28:42 + 2:46 23.136
    63 Stephen Walsh Sherwood CC C 51   26:00 75   0:26:50 + 0:50 23.077
    1 Martin Hall Leicester Forest CC D 67   26:12 76     + 2:20 22.901
    44 James Green Leicester Forest CC D 36   26:17 77         22.828
    88 John Arlott Leicester Forest CC D 57   26:19 78   0:27:20 + 1:01 22.799
    94 Zoe Barker Leicestershire RC L 32   26:20 79         22.785
    24 Rodney Weston Leicestershire RC D 67   26:30 80     + 2:02 22.642
    18 Peter Glover Leicester Forest CC D 63   26:35 81   0:27:59 + 1:24 22.571
    64 Helen Bailey Lyme Racing Club L 54   26:55 82   0:27:04 + 0:09 22.291
    99 Colin Howson Coalville Wheelers CC D 57   26:59 83   0:27:20 + 0:21 22.236
    69 Laura Owen MG Décor - Team Carbon Bikes L 39   27:01 84         22.209
    14 Grant Warwick Welland Valley CC D 68   27:02 85   0:28:42 + 1:40 22.195
    89 Chris Spray Ratae RC D 47   27:07 86   0:26:32 - 0:35 22.127
    34 Ron Gratrix Leicester Forest CC D 66   27:11 87   0:28:23 + 1:12 22.072
    4 Rob Bennett Ratae RC D 67   27:21 88     + 1:11 21.938
    79 Deborah Shaw Melton Olympic CC L 50   27:45 89   0:28:53 + 1:08 21.622
    9 Rob Dyson Leicester Forest CC D 62   27:54 90   0:27:51 - 0:03 21.505
    59 Michael Spurr Leicestershire RC D 72   28:19 91   0:29:26 + 1:07 21.189
    29 Robert Owen Leicester Forest CC D 64   28:27 92     - 0:21 21.09
    39 Annette Roberts Ratae RC L 44   28:47 93   0:28:24 - 0:23 20.845
    49 Tom Bailey Kettering CC D 77   29:23 94   0:30:40 + 1:17 20.42
    19 Martin Godfrey SCU D 45   30:58 95     - 4:35 19.376
    53 Robin Maclagen VTTA (North Midlands) C 77   DNS Apol     0:30:40      
    61 James Moore Welland Valley CC B 38   DNS Apol            
    67 Chris Parsons Rugby Racing CC C 48   DNS Apol     0:26:36      
    77 Steve Boat Welland Valley CC C 55   DNS Apol     0:27:09      
    84 Mike Bloom Rugby RCC D 73   DNS Apol     0:29:39      
    15 Jason Feltus Coalville Wheelers CC A 43   DNS Apol     0:26:13      
    20 Ashley Roue Lutterworth Cycle Centre RT A 45   DNS Apol     0:26:23      
    38 Chris Harwood Peterborough Cycling Club C 62   DNS Apol     0:27:51      
    42 Adam Smith Beeston RC B 20   DNS Apol            
    68 David York Ratae RC C 61   DNS Apol     0:27:44      
    98 Dave Birch Welland Valley CC C 72   DNS Apol     0:29:26      
    104 Paul Homan Matlock CC D 48   DNS Apol     0:26:36